دلیل طراحی و تدوین بیتا

rx online

طی سال­های اخیر تعداد زیادی از سازمان­های دولتی در کشور اقدام به طراحی و پیاده ­سازی سامانه­ های مدیریتی به منظور مدیریت فرآیندهای درون سازمانی و خدمت­ رسانی برون سازمانی نموده ­اند.

از آنجائیکه خدمت رسانی مؤثرتر و کارایی بیشتر ایجاب می­ کند تا اطلاعات پیاده­ سازی شده توسط سازمان­ها به یکدیگر متصل شده و تبادل داده نمایند، بستر یکپارچه تبادل اطلاعات اقتصادی کشور یا همان بیتا، به عنوان سوئیچ تبادل اطلاعات بین دستگاهی، طراحی و مورد استفاده قرار گرفت.

باید به این نکات توجه نمود که:

  1.  سامانه­ های مربوط به هر یک از سازمانهای دولتی، مبتنی بر زبان های برنامه ­نویسی، Platform ها و framework های متفاوتی پیاده سازی شده ­اند و هر کدام از استانداردها و قواعد خود پیروی می­ کنند، لذا این امر منجر به صرف هزینه و زمان زیاد جهت اتصال بین دستگاهی می­ شود.
  2. در موارد متعددی، استاندارها و پروتکل­ های انتخابی توسط سازمان­ها، فاقد معیارهای امنیتی لازم از جمله محرمانگی و عدم انکار هستند.

با استفاده از بستر بیتا، سامانه­ های اطلاعاتی سازمان­ها در قالب سرویس­های وب و با رعایت مجموعه­ ای واحد از قواعد، قوانین و پروتکل­ها به یکدیگر متصل شده و تبادل داده انجام می­ گیرد. وجود این قوانین و استانداردهای واحد منجر به تسهیل و کاهش هزینه زمان اتصال سازمان­ها به یکدیگر و افزایش کیفیت تبادل اطلاعات میان سازمان­ها شده است. از سویی دیگر ایجاد یک پروتکل امن بین گیرنده و فرستنده با بالاترین کیفیت با در نظر گرفتن تمامی نیازمندی­های کیفی و امنیتی، تضمین امنیت ارتباط بین دستگاه­ها می­ باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *